1954 yılında İstanbul’da doğan R. Faruk Eczacıbaşı, 1973 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Berlin Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı.

1980’de Eczacıbaşı Holding’in planlama departmanında çalışma hayatına atıldı. Eczacıbaşı Topluluğu’nun “kompüterizasyon” misyonunu üstlenen Faruk Eczacıbaşı Topluluğun “e-dönüşüm” sürecini yönetti.

Halen başkanlığını yürütmekte olduğu, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi vizyonuyla 1995 yılında kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla Faruk Eczacıbaşı, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanması ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesi için çalışmaktadır.

1996 yılında Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı üstlenen Faruk Eczacıbaşı, halen bu görevi sürdürmektedir.

Faruk Eczacıbaşı ayrıca 1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Son olarak, Daha Yeni Başlıyor isimli kitabını 2018 yılında okuyucu ile buluşturan Eczacıbaşı, kendi kişisel deneyimlerinden, Eczacıbaşı Holding’in kompüter” serüvenine; Türkiye’nin geçirdiği dönüşümlerden, dünyadaki son gelişmelere kadar birçok parametreyi değerlendirerek, her gün daha büyük bir ivmeyle hayatımıza giren teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini incelemekte, gelecekte dünyayı iyisi ve kötüsüyle nelerin beklediğini tartışmaktadır.