1973 İstanbul – Sarıyer doğumlu olan Ümit Sanlav, 1992 yılından beri medya sektöründe yer almış, son olarak; Yıldız Teknik Üniversitesi Basından Sorumlu Rektör Danışmanlığı, özel bir kolejde kurumsal iletişim müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şirketlerinde Medya ve PR Danışmanlığı Ortadoğu Holding Kurumsal İletişim Müdürlüğü yapmıştır.

Halen İbn Haldun Üniversitesi Kurumsal iletişim Müdürü olan Ümit Sanlav, Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) yönetim kurulu üyesidir. YTÜ’de başlayıp, sivil platform olarak devam eden Eğitim Teknolojileri Zirvesi ETZ14 ve ETZ15, ETZ16, ETZ 17 ve ETZ2018’de Medya Koordinatörlüğü yapmış, ayrıca tüm etkinliklerde Eğitim-Medya oturumları düzenlemiştir.

Ayrıca MEB tarafından düzenlenen tüm Fatih ETZ’lerde de "Medya ve Eğitim" konulu oturumların Moderatörlüğü ve sunumlar yapmıştır.

İnternet ve sosyal medyanın tarihi ve gelişimi ile etkin kullanımının değerlendirildiği, alanında ilk kitap olan “Sosyal Medya Savaşları” kitabı yazarıdır. Kitapta sosyal medyanın sınırsız ve sonsuz faydalarının yanı sıra, yanlış kullanıldığında oluşabilecek zarar ve tehditlere de değinilmiştir.