1983 yılında İstanbulda doğdu. Okul öncesi öğretmeni olan Sera Yöndem, üniversite yıllarında çalıştığı Smartkids (Gelişim ve aktivite merkezi) sayesinde LEGO® tuğlalarının çocuklar üzerindeki olağanüstü etkisini ve gücünü keşfetti. Yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesine bağlı, farklı temalarla ilgili geliştirdiği içerikleri, okul öncesi çocukları ile bizzat uygulama fırsatı buldu.

Uzun yıllar Özel Ulus Musevi Okullarında okul öncesi öğretmeni ve Türkçe Bölüm Koordinatörü olarak görev aldı. Bu süreçte, Teknokta (LEGO® Education Turkiye Partneri) aracılığı ile Danimarka’da düzenlenen uluslararası bir eğitime katılarak sertifikalı LEGO® Education Akademi öğretmeni oldu.

Aldığı eğitimler sayesinde otizmli, eğitilebilir zihinsel engelli, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü olan çocuklarla, okul öncesi, ilkokula hazırlık ve ilkokulun ilk yıllarında, algı ve dikkat becerilerinin gelişimine yönelik bireysel çalışmalar yapmaktadır. Çocukların ve kendi merakının doğrultusunda, farklı temalarla ilgili geliştirdiği, genel-kültür becerilerini destekleyici içeriklerini uyguladığı gurup dersleri, en keyif aldığı deneyimlerinden biri!

First LEGO® League, Türkiye’deki adıyla Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarını düzenleyen Bilim Kahramanları Derneğinin gönüllüsü olarak jüri koordinasyon ekibinde görev almaktadır.

Teknokta bünyesinde okul öncesine yönelik içerikler geliştirip öğretmen eğitimlerine devam eden Sera Yöndem, aynı zamanda Ulus Özel Musevi Okullarında, bu kez sadece "Legocu" kimliği ile LEGO® Education çözümlerini aktif bir öğrenme aracı olarak kullanmaya ve çocuklarla oyun oynamaya devam etmektedir. Çünkü kalıcı öğrenmenin, oyun yolu ile yaşantıyla ve deneyimle gerçekleştiğine inanmaktadır.