Serpil Tuti Sarı, ilkokulu ve ortaokulu Samsun Atatürk İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Sonrasında meslek liseleri sınavını kazanarak Samsun Anadolu Meslek Lisesine devam etti. Anadolu Meslek Lisesi bilgisayar bölümünü 5.00 diploma notuyla birincilikte bitirdi. Aynı yıl, Ankara Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümünü Onur derecesiyle tamamladı. Üniversite son sınıfta İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Okulları’nda yarı zamanlı Bilişim Teknolojileri öğretmenliği yaparken, mezun olduğunda tam zamanlı başlayan Bilkent yolculuğu 11 yıl devam etti. 2002-2005 yıllarında öğretmenlik mesleğine devam ederken, aktif araştırmacı olarak yüksek lisansını yine Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknoloji Öğretimi alanında tezini yazdı.

Bilkent okullarında devam ederken 2007-2011 yıllarında Bilkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans dersleri vererek öğretim görevlisi olarak devam etti. Bu süreçte pek çok yüksek lisans öğrencisi mezun edip Türkiye’nin tanınmış kolejlerine öğretmen yetiştirdi, yurt dışına gidecek olan öğrencilerine danışmanlık yaptı. Bu süreçte farklı seviyelerde 8 bilişim teknoloji kitabı ve 3 öğretmen rehber kitabı yazdı. Kitapları pek çok okulda okutuldu. Bilkent Üniversitesi’nde doktora dersleri aldı. Aile nedeniyle Singapur’a taşındı ve araştırma çalışmalarını Nanyang Teknoloji Üniversitesinde sürdürdü. Tekrar Türkiye döndüğünde e-öğrenme alanında proje yönetici olarak Enocta şirketinde çalıştı, sonrasında uluslararası bir teknoloji şirketi olan INTEL Türkiye ofisinde çalıştı. Bu süreçte MEB’in yapmış olduğu Fatih projesine danışmalık yapmak için pilot okulları gezerek öğrenci, öğretmen ve müdürlerle görüşerek projenin iyileştirilmesi yönünde rapor yazdı.

Ailevi nedenlerle 2013 yılında Amerika’nın Kuzey Carolina Eyaletinde kısa bir süre bulunup, Amerika’nın Doğu yakasında bulunan Rhode Island Eyaletine taşındı. Burada Doğu yakasının en prestijli üniversitelerinden olan Providence College’de Öğretim Teknolojileri Geliştirme Programında uzman olarak çalışarak üniversiteye ve uzaktan eğitim birimine online ders anlatımı, teknoloji destekli ders hazırlamaya konularında eğitim verdi. 2014 yılında kızı Esin Melis dünyaya geldi. İki aylık doğum izninde, Harvard Üniversitesi tarafından verilen “Leaders of Learning-Öğrenme Liderleri” programına katıldı ve başarılı olarak, sertifikaya almaya hak kazandı. Providence Üniversite’nde Apple TV, iClicker, Eğitimde iPad uygulamalarını hayata geçirdi, hem üniversite hocalarının hem de öğrencilerin teknoloji ile ders entegrasyonu konusunda ders etkinliklerini planladı.

Eşinin İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden teklif alması ile tekrar Türkiye’ye, İzmir’e dönüş yaptı. Dönüş yapar yapmaz IŞIKKENT EĞİTİM KAMPÜSÜnde Eğitim Teknolojileri Koordinatörü olarak çalışmaya başladı.

Bu süreçte okulun IT yapılanmaları ve bilişim teknolojileri müfredatını yeniledi. TRT KENT Radyo programına iki kez davet alarak eğitimde teknoloji kullanımı konusunda konuşma yaptı. İzmir İnternet Haftası Etkinliklerinde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Davetiyle, “Dünyada ve Türkiye’de Öğretim Teknolojileri” konulu seminer verdi. 2016 yılında Uluslararası bir program olan IB’nin Diploma Programında ITGS, Information Technology in Global Society dersinin sınav denetçisi oldu.

Avrupa Birliği ve Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen Bilge-iş projesinde Kıdemli Uzman olarak danışmalık yaptı.

2017 yılında yapılan teknolojinin kadın liderleri yarışmasında, 2017 “yılının başarılı eğitimcileri” arasında finalist oldu.

Eğitim Teknolojileri alanında yaptığı çalışmaları, 2017 yılında Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Eğitim Teknolojileri Konferansında sundu, oturum başkanlığı yaptı ve makale olarak yayınlandı. Sabancı Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler konferansında hakemlik yapmaktadır. Esinotek A.Ş. yönetim kurulu başkanıdır ve İzmir Yüksek Teknoloji İnovasyon merkezinde çalıştaylar düzenlemektedir. Halen TED İzmir Koleji’nde Müdür Yardımcısı ve Okul Gelişim Yönetim Ekibi Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve bir kızı vardır.